GALERIA ZDJĘĆ

 

Projekt Dynia

W pierwszej połowie listopada przedszkolaki z grupy II realizowały projekt DYNIA.

 

Przez cały tydzień poznawały to ciekawe warzywo: stworzyły siatkę wiedzy  i pytań, opisywały wygląd zewnętrzny dyń różnych odmian, porównywały ich rozmiary, wagę, kolory i kształty, dowiadywały się gdzie rośnie dynia i jakie są etapy jej wzrostu,  a także sprawdzały jak wygląda w środku.

Poznawały dynię wielozmysłowo, oglądając, dotykając, wąchając i smakując.

Szukały dyń na półkach sklepu warzywnego i kupiły dynię do kącika przyrody. Kształtowały umiejętności matematyczne, ustawiały dynie w kolejności rosnącej                               

i malejącej, klasyfikowały i przeliczały, łączyły w pary identyczne sylwety dyń.

Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci miały okazję spróbować zupy dyniowej, dyniowych bułeczek, muffinek, różnych dyniowych ciastek, placków.

Przygotowaliśmy dyniową książkę kucharską, w której znalazły się przepisy przyniesione i ozdobione przez dzieci.

Dzieci wesoło bawiły się podczas dyniowych pląsów i piosenek, stworzyły dynie z wykorzystaniem rolki papieru toaletowego, kartonu i bibuły w odcieniach pomarańczowych.          

Dzieciom bardzo podobały się „Dyniowe zabawy ruchowe”: „Dyniowe kręgle”, „slalom dyniowy”, skoki przez dynie różnej wielkości, „slalom dyniowy”, „dyniowy tor przeszkód”.

Podsumowaniem projektu były zdjęcia w dyniowej fotobudce dla każdego dziecka.

 

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przygotowali pyszności dla dzieciaczków z gr II oraz podzielili się przepisami na te smakołyki.

 

 

Ekokulturalne przedszkole - Zima

Kolejną odsłoną realizacji projektu ekologicznego Ekokulturalne przedszkole tworzonego pod patronatem czasopisma Bliżej Przedszkola w okresie zimowym były następujące wydarzenia.

Gdy tylko pojawiła się Pani Zima za oknami, to także pojawiła się w naszej sali a dokładnie w  kąciku przyrody. Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy piękną namiastkę zimowego klimatu w naszej sali.

W lutym także oddział przedszkolny przystąpił do realizacji projektu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas” organizowany przez Powiatową Stacje Sanitarno - Epidemiologiczną w Krakowie.

 Zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania się dymów. Dzieci miały okazję  także dowiedzieć się jak wygląda miejski smog i z czego się składa. A co najważniejsze, jaki wpływ ma on na organizm ludzi i zwierząt. Przedszkolaki wzbogaciły również swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów. Wspólnie opisywaliśmy uczucia związane z byciem biernym palaczem, czyli przebywaniu w otoczeniu osoby która pali papierosy. Końcowym efektem zajęć edukacyjnych był plakat pt. ‘’MamoTato, chcemy oddychać czystym powietrzem’’ który zawisł w holu przedszkola.

 Dodatkowo nasza grupa wzięła udział w konkursie plastycznym "Dzieci tworzą dla klimatu" ramach Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Praca Alicji Kaim zajęła III miejsce. Gratulujemy !!!

Kolejnym ważnym tematem realizowanym w okresie zimowym to problem głodnych zwierząt. Nasza grupa zorganizowała zbiórkę karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem  akcji były panie z III grupy. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom, za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.  W  sumie zebraliśmy ponad 62 kilogramy karmy dla psów i kotów oraz koce i kosmetyki. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk.

Również na zajęciach omawialiśmy potrzebę niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy.  W trakcie dokarmiania ptaków dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych , zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt.  Nasze przedszkolaki bardzo chętnie obserwują zachowanie ptaków, sprawia im to wiele radości i satysfakcji z tego, że mogą im pomóc przetrwać zimę. Przyloty ptaków mogliśmy obserwować przez okno w sali wychodzące na karmnik. Podczas obserwacji zauważyliśmy że w sprzyjających warunkach pogodowych ptaki same starały się wyżywić. Gdy gwałtownie pogorszyła się pogoda poprzez opady śniegu, mróz, ulewne deszcze wtedy nasi skrzydlaci przyjaciele całymi dniami trzymały się karmnika i często w nich żerowały. A oto nasze prace plastyczne związane z tym tematem.

Ważnym modułem programu jest  ekoplastyka, czyli twórcze wykorzystanie odpadów lub praca z materiałami naturalnymi jak liście czy gałęzie. My stworzyliśmy interpretacje zimowego drzewa z tekturowych kawałków i waty.

Dzieci bardzo chętnie rysują, malują, kleją  i wycinają a po efektach widać, że tworzenie daje im wiele radości.