Samorządowe Przedszkole nr 57

Raport z ewaluacji - DZIĘKUJEMY

ponad 10 lat temu

  Informujemy Rodziców, że został opublikowany 
 Raport z Ewaluacji Samorządowego Przedszkola Nr 57 w Krakowie,
którą przeprowadzili  wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Krakowie.
We wszystkich kontrolowanych obszarach uzyskaliśmy ocenę wysoką.
Serdecznie Dziękujemy Rodzicom i Partnerom przedszkola za współpracę
i okazaną życzliwość.
 
 
 
 
 
 
 
Wymaganie: Przedszkole realizuje koncepcję pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci - zobacz
Poziom spełniania wymagania: B
Komentarz:

Przedszkole posiada własną koncepcję pracy, a główne jej priorytety wyznacza nazwa Przedszkola. Najważniejsze założenie koncepcji wskazane przez Dyrektora, nauczycieli i rodziców są realizowane adekwatnie do potrzeb dzieci i zidentyfikowanych oczekiwań środowiska.

Obszar badania: Przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną własną koncepcją pracy, uwzględniającą potrzeby rozwojowe dzieci, specyfikę pracy przedszkola oraz zidentyfikowane oczekiwania środowiska lokalnego - zobacz
Główne założenia koncepcji pracy wynikają z przyjętej przez Przedszkole nazwy "Kraina małych artystów"; priorytetem jest wyzwalanie i rozwój  kreatywności i aktywności artystycznej dziecka w obszarze działań plastycznych, ruchowych, wokalnych i teatralnych. Ważnym elementem koncepcji jest sposób zarządzania uwzględniający partycypację rodziców nie tylko w procesach decyzyjnych, ale również w podejmowanych działaniach oraz motywowanie nauczycieli do podejmowania i realizowania innowacji programowych. Potrzebom rozwojowym dzieci odpowiadają wynikające z głównych założeń działania, realizowane na bieżąco i cyklicznie. Dzieciom stwarzane są dodatkowe możliwości ich rozwoju. We współpracy z Domem Kultury "Podgórze" odbywają się warsztaty plastyczne i teatralne;  Muzyczne Laboratorium organizuje interaktywne audycje edukacyjne z muzyką klasyczną, Pracownia Ceramiki Angoba prowadzi warsztaty, których celem jest  rozwijanie wrażliwości artystycznej i sprawności manualnych. Uwzględniając specyfikę pracy Przedszkola, nauczyciele realizują opracowane przez siebie programy wspierające np. "Śpiewam i tańczę" - elementy tego programu są realizowane przez nauczycieli w różnych grupach. Adekwatnie do oczekiwań środowiska Przedszkole prezentuje uzdolnienia i osiągnięcia dzieci w czasie uroczystości dzielnicowych, w szkole podstawowej, z którą współpracuje, w Domu Kultury. Dzieci wykonują również drobne podarki dla pensjonariuszy domu opieki. 
Obszar badania: Koncepcja pracy przedszkola jest znana rodzicom i przez nich akceptowana. - zobacz
Przedszkole informuje rodziców o koncepcji swojej pracy i wynikających z niej działaniach na pierwszych spotkaniach z rodzicami nowo przyjętych dzieci, następnie na pierwszych spotkaniach po rozpoczęciu roku szkolnego; informacje są dostępne na stronie internetowej i w holu Przedszkola. Rodzice nie zgłaszali uwag dotyczących głównych priorytetów koncepcji pracy, ale pewnych działań z nich wynikających, np. zwiększenia liczby zajęć sportowo - ruchowych i technicznych. Dla rodziców najważniejszy jest kontakt Przedszkola z nimi. Uznają, rodzaj współpracy z rodzicami wyróżnia to Przedszkole. Cenią sobie otwarcie na sugestie, potrzeby i oczekiwania rodziców, częste spotkania z wychowawcami, informacje zwrotne przekazywane w arkuszach obserwacji, sugestie kontaktu ze specjalistami. Akceptują główne założenia koncepcji pracy Przedszkola, jako placówki nastawionej na rozwój artystycznej wrażliwości dzieci. Zwracają uwagę na bieżące i aktualne prezentowanie różnych wytworów prac dzieci w szatni, w klasach, w holu, na korytarzach.
Obszar badania: Koncepcja pracy przedszkola jest modyfikowana we współpracy z rodzicami. - zobacz
Rodzice mają możliwość zgłaszania swoich propozycji na początku roku; pomysły są przekazywane bezpośrednio Dyrektorowi Przedszkola lub wychowawcom grup. Również Rada Rodziców po uzyskaniu informacji od rodziców zgłasza inicjatywy Dyrektorowi. Współpraca z rodzicami jest systematyczna. Od roku szkolnego 2014/2015  Przedszkole jest wspierane przez  Stowarzyszenie na rzecz Samorządowego Przedszkola nr 57 w Krakowie, które powstało z inicjatywy rodziców i którego głównym celem jest zapewnienie dzieciom lepszego rozwoju przez uczestnictwo w zajęciach dodatkowych.

Obszar badania: Koncepcja pracy przedszkola jest realizowana we współpracy z rodzicami. - zobacz
Przedszkole stwarza rodzicom warunki i możliwości udziału w wielu przedsięwzięciach. Organizowane są przedstawienia, warsztaty artystyczne i konkursy, w czasie których dzieci pracują wraz z rodzicami. Ostatnio jest to Konkurs Rodzinny "Projektujemy medale Przedszkolnej Olimpiady Sportowej".  Z własnymi inicjatywami wychodzą także rodzice: włączają się w organizację przedstawień teatralnych, prowadzenie warsztatów z racji swoich zawodów, zapraszanie do miejsc pracy. Rodzice również uczestniczą w realizacji programu adaptacyjnego,  w działaniach związanych z uzyskiwaniem certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie, w prowadzeniu akcji charytatywnych, włączają się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom".  Powstałe z inicjatywy rodziców Stowaszyszenie finansuje niektóre zajęcia związane z realizacją pracy Przedszkola artystycznego.
Wymaganie: Dzieci są aktywne - zobacz
Poziom spełniania wymagania: B
 
Komentarz:

Dzieci zaangażowane są w różnorodne zajęcia organizowane w Przedszkolu, zarówno te wynikające z realizowanej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jak i z oferty dodatkowej. Nauczyciele stwarzają wszystkim dzieciom możliwość działania, a dzieci podejmują różnorodne aktywności. Nauczyciele stosują różne sposoby angażowania dzieci, a sposoby te znane są rodzicom. Nauczyciele zachęcają dzieci do samodzielności podczas wykonywania czynności samoobsługowych, w czasie swobodnej zabawy i poprzez stawianie zadań do wykonania. W czasie zajęć dydaktycznych, podczas zabaw dzieci podejmują działania wynikające z ich inicjatywy. Przedszkole uczestniczy w cyklicznych i okazjonalnych imprezach środowiskowych.

Obszar badania: Dzieci są zaangażowane w zajęcia prowadzone w przedszkolu i chętnie w nich uczestniczą. - zobacz
Rodzice uznają, że ich dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach oferowanych w Przedszkolu, dzieci mają też swoje własne preferencje. Również partnerzy uważają, że prace dzieci wystawiane np. w Domu Kultury wskazują na radość tworzenia. Informują, że rodzice w czasie spotkań np. ze specjalistami ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym w Krakowie przekazują informacje o zaangażowaniu dzieci w zajęcia przedszkolne, o ich dobrej adaptacji w Przedszkolu. Na aktywność dzieci na zajęciach zwracają uwagę również pracownicy niepedagogiczni. Na obserwowanych zajęciach wszystkie dzieci były zaangażowane i aktywne.
Obszar badania: Nauczyciele stwarzają sytuacje, które zachęcają dzieci do podejmowania różnorodnych aktywności. - zobacz
W Przedszkolu dla wszystkich dzieci organizowane są: rytmika, język angielski, poranki muzyczne, warsztaty ceramiczne, teatrzyki. Wszystkie dzieci biorą udział w spektaklach teatralnych w Teatrze Groteska oraz koncertach dla dzieci w Szkole Muzycznej. Również wszystkim dzieciom zorganizowano zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Są także zajęcia planowane i realizowane w poszczególnych grupach i wtedy bierze w nich udział cała grupa. Są to w zależności od oddziału - bajkoterapia, aerobik, zajęcia teatralne, zabawy logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia muzyczno - ruchowe, plastyczne. Niektóre zajęcia prowadzone są poza Przedszkolem np. w Straży Pożarnej, w księgarni, a warsztaty "Fizyka dla smyka" na AGH. Są zajęcia wprowadzone na prośbę rodziców - balet, karate i hop dance. Rodzice informują, że preferencje ich dzieci są różne - lubią rytmikę, język angielski, hop dance, karate, ale także prowadzone systematycznie wspólne z rodzicami zajęcia ruchowo - taneczne i ceramiczne. Interesujące są poranki muzyczne i wyjścia poza Przedszkola np. na lotnisko, do zakładów usługowych, do urzędów. Nauczyciele chcąc zaktywizować dzieci, organizują zajęcia z uwzględnieniem zainteresowań dzieci, stwarzają warunki do rozbudzania ciekawości, stawiania pytań, stosują zachętę słowną, pochwały, stwarzają możliwość wyboru swobodnej zabawy i działalności twórczej. Ważną rolę przypisują pełnieniu przez dzieci funkcji - asystenta czy dyżurnego. Na obserwowanych zajęciach nauczycielki  organizowały ciekawe zabawy ruchowe, polecenia rozwijające różne umiejętności dzieci - składanie obrazka, tworzenie zdania, liczenie słów, malowanie, poznawanie przyrody, odczytywanie szyfru, w młodszych grupach dzieci wykonywały wg własnych pomysłów modele z plasteliny. Nauczycielki objaśniały, kontrolowały prace wszystkich dzieci, chwaliły, udzielały rad i wskazówek, wprowadzały, pomagały. Dzieci podejmowały różnorodne aktywności.

Obszar badania: Dzieci są wdrażane do samodzielności. - zobacz
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni stwarzają wiele sytuacji, by dzieci uczyć samodzielnego wykonywania pewnych czynności, podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Powszechnie stosowana jest zasada - "Ty też to potrafisz" i "Pozwól zrobić to samemu". Dzieci ćwiczą pewne nawyki; służą temu pokazy, wzorce literackie, teatrzyki i przedstawienia. W codziennych sytuacjach wyjść na spacer dzieci mają czas na samodzielne ubranie się; przy salach są toalety - to też sprzyja uczeniu samodzielnego korzystania z nich. W czasie posiłku zwraca się uwagę na samodzielne jedzenie. Partnerzy informują, że samodzielność dzieci widoczna jest w ich zachowaniach w czasie wizyt w partnerskiej szkole podstawowej; potrafią skorzystać z toalet, zachować się w szatni, w świetlicy czy sali komputerowej. W czasie codziennych zajęć dzieci samodzielnie podejmują zabawy, wybierają kolegę, rodzaj twórczości.
Obszar badania: Dzieci inicjują i realizują działania na rzecz własnego rozwoju. - zobacz
Dzieci mają dużą swobodę w inicjowaniu zabaw, zadań  i działań. Umożliwia to np. różnorodność kącików dydaktycznych, pozostawienie dzieciom wielu decyzji np. dotyczących czytanych książek, wzbogacania kącików przyrody, rodzaju upominków dla mamy, taty, babci, dziadka. Dzieci tworzą nowe i wartościowe dla siebie rzeczy. Czynnikami sprzyjającymi podejmowaniu przez dzieci działań z własnej inicjatywy są: nagradzanie, kooperacja, radość, bezpieczeństwo, zaufanie. W Przedszkolu eksponowanych jest wiele prac dzieci. Wśród nich znajdują się takie, które mają podobną formę i wykonanie, i takie, które mają wspólny tylko temat, natomiast forma i sposoby wykonania są różne i świadczą o dużej inwencji dzieci.
Obszar badania: Dzieci uczestniczą w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. - zobacz
Przedszkole jako placówka włącza się w różne imprezy środowiskowe organizowane przez Radę Dzielny XIII; są to np. Dni Podgórza czy wigilia dla bezdomnych - przygotowują prezenty świąteczne. Występy dzieci uświetniają dzielnicowe uroczystości np. ostatnio jubileusz Schroniska Młodzieżowego. Dzieci biorą udział w popularnych akcjach charytatywnych typu - zbieranie nakrętek czy zbiórka żywności dla zwierząt. Wartościowa wychowawczo jest współpraca ze specjalnym ośrodkiem szkolno - wychowawczym;  niepełnosprawne dzieci są zapraszane do Przedszkola lub dzieci z Przedszkola uczestniczą w przedstawieniach organizowanych przez dzieci niepełnosprawne.  Dla rodziców ważne jest, że ich dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności i talenty w czasie pokazów tańca, na wystawach w Domu Kultury, w czasie organizowanej na wiosnę  imprezy integracyjnej - Dzień Rodziny.
Wymaganie: Przedszkole wspomaga rozwój dzieci, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji - zobacz
Poziom spełniania wymagania: B
Komentarz:

W Przedszkolu rozpoznaje się możliwości psychofizyczne i potrzeby rozwojowe oraz sytuację społeczną każdego dziecka. Informacje z przeprowadzonego rozpoznania są wykorzystywane w realizacji działań edukacyjnych i wychowawczych. Zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia specjalistyczne są odpowiednie do rozpoznanych potrzeb. Przedszkole współpracuje z poradniami psychologiczno- pedagogicznymi i innymi podmiotami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom, zgodnie z ich potrzebami i sytuacją społeczną. W Przedszkolu są realizowane działania antydyskryminacyjne obejmujące całą społeczność Przedszkola. W opinii rodziców wsparcie otrzymywane w Przedszkolu odpowiada potrzebom ich dzieci.
Obszar badania: W przedszkolu rozpoznaje się możliwości psychofizyczne i potrzeby rozwojowe oraz sytuację społeczną każdego dziecka. - zobacz
Potrzeby i możliwości dzieci rozpoznawane są przez cały okres pobytu dziecka w Przedszkolu. Już w czasie dni otwartych dla przyszłych wychowanków  prowadzone są wstępne obserwacje dzieci oraz rozmowy z rodzicami. W ramach realizowanego programu adaptacyjnego badany jest rozwój społeczny dzieci, prowadzone są obserwacje dzieci i rozmowy z rodzicami oraz analizowane są  wytwory prac dzieci. Spostrzeżenia i uwagi pracowników pedagogicznych Przedszkola konsultowane są z rodzicami oraz ze specjalistami  z poradni psychologiczno - pedogicznych. Rozpoznane potrzeby dzieci z grup młodszych to: potrzeba bezpieczeństwa, aktywnego działania, akceptacji, bliskości, odwagi, samodzielnego działania. W starszych grupach stwarzane są sytuacje edukacyjne, w czasie których rozpoznawane są potrzeby i możliwości dzieci, prowadzi się wymianę informacji, obserwacje interesowań i wytworów oraz rozpoznawanie  indywidualnych predyspozycji. Na tym etapie potrzeby dzieci to: potrzeba przynależności do grupy, aktywności twórczej, prezentowania siebie, większa potrzeba ruchu oraz zaspokajanie zainteresowań poznawczych i badawczych. W bieżącym roku szkolnym do Przedszkola uczęszcza 125 dzieci. Jedno dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, siedmioro opinie poradni psychologiczno - pedagogicznej. Połowa dzieci wymaga wsparcia logopedycznego, a większość uczestniczy w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Jest niewielka grupa dzieci, dla których organizowana jest pomoc z MOPS-u.  Rozpoznano również 23 dzieci uzdolnionych. Rodzice deklarują, że nauczyciele rozmawiają z nimi o możliwościach i potrzebach ich dzieci (wykres 1j).
 
 
 
Obszar badania: Informacje z przeprowadzonego rozpoznania są wykorzystywane w realizacji działań edukacyjnych. Zajęcia rewalidacyjne dla dzieci niepełnosprawnych oraz zajęcia specjalistyczne są odpowiednie do rozpoznanych potrzeb każdego dziecka. - zobacz
W Przedszkolu prowadzi się zajęcia dla dzieci o rozpoznanych specjalnych potrzebach. Są to: zajęcia korekcyjno – kompensacyjne wg zdiagnozowanych potrzeb, zajęcia indywidualne z małą grupą dzieci o podobnych potrzebach rozwojowych, zajęcia specjalistyczne z logopedą i surdopedagogiem w wymiarze 2 godz./tyg dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności (uszkodzenie słuchu), zabawy logopedyczne, zajęcia terapeutyczne, zajęcia z dziećmi wykazującymi uzdolnienia plastyczne, muzyczne, literackie. Zdaniem rodziców nauczyciele  traktują ich dzieci w sposób uwzględniający ich potrzeby i możliwości: sugerują kontakt ze specjalistami, ćwiczą z dziećmi nabywanie pewnych umiejętności, np. posługiwania  się nożyczkami. Biorąc pod uwagę możliwości dzieci nauczycielki dzielą zadanie na części, dziecko wykonuje w tym samym czasie co inne dzieci tylko część zadania. Na obserwowanych zajęciach nauczycielki uwzględniały wcześniej rozpoznane potrzeby dzieci takie jak: potrzeba nabywania sprawności manualnych, kształtowania koordynacji wzrokowo-słuchowej, budowania więzi w grupie, rozwijania wyobraźni oraz zaspokajania potrzeby aktywności ruchowej. Dzieci, które uznano za szczególnie uzdolnione, motywowane są do udziału w konkursach, indywidualizowana jest praca z nimi, stwarza się im większe możliwości wyboru.

Obszar badania: Przedszkole współpracuje z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi podmiotami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom, zgodnie z ich potrzebami i sytuacją społeczną. - zobacz
Przedszkole systematycznie i wielokierunkowo współpracuje ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym. Pedagog z Poradni prowadzi systematyczne dyżury według całorocznego harmonogramu. Wraz z wychowawcami prowadzi szczegółowe diagnozy rozwoju dzieci z różnorodnymi trudnościami oraz uczestniczy w prowadzonych niektórych zajęciach w celu zaobserwowania bezpośrednio problemów dziecka w naturalnym środowisku rówieśniczym w grupie przedszkolnej. Systematyczne dyżury w Przedszkolu ma również logopeda z Poradni; logopeda prowadzi badania sondażowe i ćwiczenia z dziećmi. Współpraca z Poradnią umożliwia organizację cyklicznych warsztatów i szkoleń dla rodziców na interesujące ich tematy lub wg potrzeb określanych przez nauczycieli. Na bieżąco odbywają się konsultacje nauczycieli z psychologami, ustalane są formy pomocy dzieciom oraz za zgodą rodziców przygotowywane przez nauczycieli informacje na temat rozwoju psychofizycznego dziecka. Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej obejmuje pomoc finansową w zakresie dopłat do posiłków. W ramach współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym prowadzone są przez nauczycieli specjalistów zajęcia z dziećmi - w obecnym roku z surdopedagogiem dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na dużą wadę słuchu. Ośrodek udostępniania salę gimnastyczną i salę ze sprzętem do zajęć specjalistycznych (usprawnianie dzieci w zakresie sensomotoryki). Współpraca z Sądem Rejonowy i kuratorami sądowi dla nieletnich pozwala nauczycielom i specjalistom współpracującym z rodziną z ramienia PPP na szczegółowe rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka. Współpraca Radą Dzielnicy XIII dotyczy przede wszystkim finansów tj. remontów, zakupu kamizelek odblaskowych dla wszystkich dzieci w Przedszkolu. Szkoła Podstawowa Nr 26 oferuje bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci z Przedszkola (konkursy, spotkania, przedstawienia), wynajmuje salę świetlicy na przedstawienia dla rodziców; szczególnie rozwinęła się współpraca między nauczycielami klas młodszych na temat losów absolwentów Przedszkola oraz w realizacji programu "Jak z przedszkolaka zrobić pierwszaka". Współpraca z zaprzyjaźnionym przedszkolem to wymiana doświadczeń i wykorzystanie dobrych praktyk. Dom Kultury „Podgórze” oferuje dla wszystkich grup uczestnictwo w małej Akademii Plastycznej oraz warsztaty "Teatralne podróże wyobraźni". Dzieci uczestniczą w koncertach i spotkaniach muzycznych. Prace dzieci wysyłane są na różne konkursy w Polsce i zagraniczne. W opinii Dyrektora współpraca Przedszkola z różnymi instytucjami jest adekwatna do potrzeb dzieci i rodzin potrzebujących różnorodnego wsparcia. Rodzice nie czują się samotni w rozwiązywaniu trudnych dla nich spraw, a dzięki fachowej pomocy angażują się bardziej, stają się bardziej otwarci, ufni. Rodzice dostają wskazówki do pracy z dzieckiem, otrzymują pomoc materialną, terapeutyczną, pomoc w podjęciu decyzji o dalszej edukacji dziecka i jego rozwoju. Dziecko otrzymuje pełen pakiet wsparcia z różnorodnych źródeł.
Obszar badania: W przedszkolu są realizowane działania antydyskryminacyjne obejmujące całą społeczność przedszkola. - zobacz
W Przedszkolu nie dostrzega się przypadków dyskryminacji wśród dzieci. Nie zdarzają się przypadki wyśmiewania z noszenia okularów, pochodzenia dzieci czy niepełnosprawności. Prowadzi się edukację antydyskryminacyjną, zwracając uwagę na nierobienie sobie wzajemnych przykrości np. ze względu na ubiór czy wygląd. Na te tematy rozmawia się również z rodzicami dzieci. Do najstarszych przedszkolaków zapraszane są osoby niepełnosprawne ze Szkolnego Ośrodka Wychowawczego i organizowane są wspólne zajęcia i zabawy.

Obszar badania: W opinii rodziców wsparcie otrzymywane w przedszkolu odpowiada potrzebom ich dzieci. - zobacz
Zdaniem rodziców ich dzieci mogą liczyć w Przedszkolu na wsparcie w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań (wykres 1j). Nauczyciele dają do zrozumienia dzieciom, że wierzą w ich możliwości (wykres 2j), a dzieci mogą liczyć na wsparcie w pokonywaniu trudności (wykres 3j)
Wnioski z ewaluacji:1.Planowane i organizowane w Przedszkolu działania ukierunkowane są na realizację koncepcji, którą odzwierciedla nazwa Przedszkola - "Kraina małych artystów".
2.Nauczyciele realizują opracowane przez siebie programy zajęć, które dodatkowo rozwijają twórczą aktywność dzieci.
3.Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni stwarzają dzieciom warunki i sytuacje, w których mogą uczyć się samodzielności zarówno w codziennych czynnościach samoobsługowych, jak i w podejmowaniu własnych inicjatyw, wyborów i decyzji.
4.Przedszkole poprzez realizację swoich zadań oraz współpracę z różnymi instytucjami zapewnia dzieciom zaspokajanie ich potrzeb rozwojowych oraz wsparcie i pomoc w określonych sytuacjach.
5.Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami, którzy są uczestnikami pewnych przedsięwzięć, pomysłodawcami i współdecydującymi o sprawach dzieci.