Samorządowe Przedszkole nr 57

Koncepcja pracy Samorządowgo Przedszkola nr 57

ponad 10 lat temu

Koncepcja pracy 
Samorządowego Przedszkola nr 57
im. Kraina Małych Artystów
w Krakowie
  
 
 
 
Kraków 2014
 
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie MEN z dnia 7 października 2009r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. Nr 168, poz. 1324 z późn. zmianami).
2. Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008r. – Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego (Dz. U. z 2009r. Nr 4, poz. 17)
3. Statut Samorządowego Przedszkola nr 57 im. Kraina Małych Artystów w Krakowie.                             
4. Źródło opracowania koncepcji:
Motto:
„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
 projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”
Jan Paweł II
ŹRÓDŁA
 PLANOWANIA I OPRACOWANIA KONCEPCJI
Koncepcja została opracowana przez zespół nauczycielski.
Punktem wyjścia do opracowania koncepcji były wymagania wobec edukacji przedszkolnej oparte na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, Statucie Przedszkola. Istotnym podłożem do opracowania koncepcji była także samoocena pracy przedszkola dokonana                                          w oparciu o:
 Ewaluację – ankieta dla rodziców i nauczycieli,
 Ewaluację wewnętrzną - raporty
 Monitorowanie – dzienniki zajęć, zajęcia edukacyjne, plany miesięczne,
 Kontrolę – protokoły rady pedagogicznej, rady rodziców, arkusz organizacyjny przedszkola, statut, regulaminy, wystrój sal, organizacja uroczystości przedszkolnych,
 Diagnozę – dokumentacja obserwacji dziecka,
 Obserwacje zajęć – jakość pracy nauczycieli, osiągnięcia dzieci
W wyniku wewnętrznej ewaluacji pracy dydaktyczno- wychowawczej przedszkola sformułowano wnioski, na podstawie których określono specyfikę przedszkola oraz wskazano kierunki dalszych działań.  Tworząc koncepcję rozwoju przedszkola uwzględniono również potrzeby środowiska lokalnego, możliwości kadrowe i bazowe przedszkola. 
Opis specyfiki przedszkola
Przedszkole funkcjonuje od 1969 roku. Budynek jednopiętrowy, którego stan techniczny obecnie uznać można za zadawalający. Z uwagi na dostosowanie do potrzeb środowiska od początku istnienia jest to przedszkole o wysokim stopniu organizacyjnym. W 1992 roku zostały przyłączone nowe oddziały w budynku filialnym przy ul. Smolki 9.  Przedszkolu nadano imię „Kraina Małych Artystów”. Inspiracją wyboru jest chęć rozbudzania w każdym dziecku ciekawości świata i ludzi, spostrzegawczości i wrażliwości. Chcemy wychować dziecko z bogatą wyobraźnią twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób oraz gotowe szukać nowych, lepszych i oryginalnych rozwiązań. Przedszkole liczy 7 oddziałów, do których uczęszcza 170 wychowanków. Co roku mury przedszkola opuszcza  około 40 absolwentów. Budynek przedszkola i przylegający do niego ogród znajdują się na terenie ogrodzonym. Ogród przedszkolny jest wyposażony w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych. Kadra pedagogiczna składa się z 15 wysoko -wykwalifikowanych nauczycieli, z których 11 to nauczyciele dyplomowani. Praca wychowawczo – dydaktyczna planowana jest zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Placówka wobec dzieci i rodziców pełni rolę wspomagającą i integrującą społeczność lokalną. W realizacji naszej misji zaangażowany jest cały personel pedagogiczny, administracyjno-obsługowy, jak również rodzice, a efektem naszej wspólnej pracy jest przedszkole, w którym dzieci czują się bezpieczne,  akceptowane i mogą się wszechstronnie rozwijać. Jesteśmy placówką pracującą w oparciu o programy dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci, dzięki czemu nasi wychowankowie sukcesem i bez stresu rozpoczynają naukę w szkole.
Baza przedszkola
 placówka posiada 7 sal dydaktycznych, wyposażonych w atestowane, nowoczesne meble dostosowane do wzrostu dzieci
 sale są bogato wyposażone w zabawki , zestawy pomocy  dydaktycznych,
 w salach zorganizowane są kąciki tematyczne stałe i okazjonalne
 ogród przedszkolny wyposażony jest w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych, piaskownice 
Czas pracy:
Przedszkole czynne jest w godzinach od 6.00 do 17.00 z przerwą wakacyjną /lipiec, sierpień/.
W godzinach od 8.00 do 13.00 jest realizowane minimum programowe wychowania przedszkolnego.
 
 

Jednostka dydaktyczna:
Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut. Czas trwania zajęć, w tym zajęć prowadzonych dodatkowo, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:
1. z dziećmi w wieku 2,5,3-4 lat – około 15 minut,
2. z dziećmi w wieku 5-6 lat – około 30 minut.
Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się zgodnie z zatwierdzonym rozkładem dnia dla poszczególnych grup wiekowych.
Dokumentacja:
 Przedszkole prowadzi dla każdego oddziału dziennik zajęć, w którym udokumentowany jest przebieg pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej z wychowankami w danym roku szkolnym.
Dokumentacja przebiegu nauczania może być udostępniona:
1. przedstawicielom organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
2. rodzicom (prawnym opiekunom) na ich życzenie w części dotyczącej informacji o dziecku,
3. pracownikom naukowym i studentom, za zgodą dyrektora - w zakresie badań prowadzonych na terenie przedszkola w obecności dyrektora przedszkola lub osoby przez niego wskazanej.
Nadzór:
Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty przedszkola publiczne, zarówno zakłady, jak i jednostki budżetowe, objęte są nadzorem zewnętrznym dwóch organów: organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
1. Organ prowadzący (Urząd Miasta Krakowa) – zapewnia przede wszystkim warunki działania placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, wykonuje remonty oraz zadania inwestycyjne w tym zakresie, wyposaża przedszkole w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych oraz innych zadań statutowych (art. 5 ust. 7 Ustawy oświatowej). Organ prowadzący sprawuje również nadzór w zakresie spraw finansowych, administracyjnych i organizacyjnych przedszkola.
2. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny (kuratorium) – ocenia stan i warunki działalności dydaktyczno-wychowawczych przedszkola. Zarówno organ prowadzący, jak i sprawujący nadzór pedagogiczny – ma prawo wydawania dyrektorowi doraźnych zaleceń jedynie w zakresie przewidzianym w prawie.
 
WIZJA
Dziecko radosnym  twórcą
 Tworzymy przedszkole, które jest miejscem rozwoju, wspólnej zabawy i radosnej twórczości. 
MISJA
Cele taktyczne naszego przedszkola, a mianowicie:
1. Zapewnienie każdemu dziecku opieki oraz bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego.
2. Tworzenie warunków do nabywania przez dziecko umiejętności zgodnie z jego możliwościami rozwojowymi.
3. Wspomaganie rozwoju integralnej osobowości dziecka .
4. Poszerzanie pola edukacji o poznawcze, emocjonalne i wychowawcze treści.
5. Stwarzanie sytuacji do pełnej autoprezentacji dziecka, uświadomienie własnej indywidualności przy
jednoczesnym poznawaniu odrębności innych.
6. Kierowanie się zasadami wynikającymi z Konwencji Praw Dziecka oraz powszechnie przyjętymi normami
społecznymi i moralnymi.
7. Stworzenie autentycznej płaszczyzny współpracy wychowawczej i edukacyjnej dzieci, nauczycieli i rodziców.
8. Rozwijanie ekspresji twórczej dzieci w różnych sferach oraz ich uzdolnień artystycznych. 
 
STRATEGIA ROZWOJU PLACÓWKI :
1. Tworzyć miejsce, w którym dzieci będą czuły się w pełni bezpieczne. Starać się, aby podczas codziennych działań były one pogodne, radosne, pełne optymizmu i chętne do zabawy, aby z ochotą podejmowały różnorodne działania. Tworzyć sytuacje, w których dzieci będą łatwo nawiązywały kontakty zarówno z dorosłym jak i rówieśnikami. Dyskretnie zachęcać je do pokonywania przeszkód, które samodzielnie dostrzega na swojej drodze edukacyjnej.
2.  Czuwać, aby nauczyciele byli partnerami dzieci, aby stali obok nich, pozwalając im na ujawnianie własnych pomysłów, zachęcając je jednocześnie do ich pełnej realizacji.
3.  Przygotowanie dzieci poprzez osiągnięcie dojrzałości szkolnej do kolejnego etapu edukacyjnego.
4. Nauczycielki powinny dawać dzieciom pełną swobodę w działaniu, dostarczając różnorodne pomoce, umiejętnie, niepostrzeżenie winny naprowadzać dzieci na samodzielne rozwiązywanie problemów.
5. Zachęcać pracowników obsługowych, aby obok realizowanego zakresu swoich obowiązków zawsze znaleźli czas na wspieranie swoją pomocą nauczycieli w ich pracy opiekuńczej, a czasem także dydaktyczno – wychowawczej.
6.  Dbać o to aby rodzice byli zadowoleni z pracy przedszkola, aby ufali wszystkim jego pracownikom i codziennie z przyjemnością pozostawiali w nim swoje dzieci.
7. Dbać o to aby pracownicy, zarówno pedagogiczni jak i administracyjno – obsługowi codziennie bardzo chętnie przystępowali do pracy chwaląc sobie atmosferę panującą w placówce.
Zapewnić ciągły rozwój i doskonalenie jakości pracy Przedszkola:
1. Tworzyć przedszkole otwarte na dziecko i jego potrzeby. Dbać o to, aby przedszkolak stawał się najważniejszym ogniwem w strukturze placówki.
Oprzeć  funkcjonowanie placówki w oparciu o model przedszkola partnerskiego, w którym mają ze sobą  do czynienia trzy równoprawne podmioty: dzieci, rodzice i nauczyciele:
1. Wprowadzić rodziców w świat wspólnoty przedszkolnej i szukać wraz z nimi pola dla ich działania.
2. Tworzyć wartości wspólne dla rodziców i nauczycieli, budujące zaufanie obu stron (rodzinna atmosfera przedszkola, poczucie bezpieczeństwa, rozwijanie zainteresowań i  uzdolnień dzieci, autorskie programy edukacyjne).
3. Rozwijać świadomość potrzeby spójności działań domu rodzinnego i przedszkola.
4.  Dostarczać rodzicom wiedzę pedagogiczną i psychologiczną oraz uwrażliwiać ich na potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci.
5. Wykorzystywać własne doświadczenia i wiadomości rodziców w celu wzbogacenia pracy dydaktycznej poszczególnych grup wiekowych.
6.  Systematycznie budować  wzajemne zaufanie: rodzice – pracownicy przedszkola.
7.  Zapewnić  rodzicom możliwości przeżywania wraz z dziećmi nastroju oczekiwania, przygotowywania i brania czynnego udziału w uroczystościach przedszkolnych.
8. Wypracowywać nowatorskie i skuteczne sposoby porozumiewania się z rodzicami.
9.  Wspierać rodziców w ich działaniach wychowawczych.
Zadbać o integrację Przedszkola z najbliższym i dalszym środowiskiem:
1. Uczynić z przedszkola placówkę oświatową otwartą dla okolicznych mieszkańców. Organizować na terenie przedszkola imprezy, spotkania, przeglądy, turnieje, itp.
2. Prezentować osiągnięcia dzieci i całej placówki w mediach, czasopismach, gazecie lokalnej i gazetach codziennych.
3.  Współpracować ze środowiskiem lokalnym, instytucjami.
Inicjować rozwój zawodowy nauczycieli:
1. Planować  i realizować doskonalenie zawodowe nauczycieli zatrudnionych w placówce (zgodnie z wynikającymi potrzebami).
2. Stawiać nauczycielom wymagania w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
3. Opracować plan doskonalenia zawodowego zgodnie z indywidualnymi planami rozwoju nauczycieli oraz z potrzebami wynikającymi z Koncepcją Pracy Placówki.
4. Stworzyć  system opieki nad nauczycielami rozpoczynającymi pracę w przedszkolu.
CELE GŁÓWNE
I. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej
1. Przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa .
2. Przedszkole doskonali efekty swojej pracy.
II. Procesy zachodzące w przedszkolu
1. Procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy.
2. W przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych.
III. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym
1. Przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa.
2. Przedszkole współpracuje ze środowiskiem na rzecz rozwoju własnego i lokalnego.
3. Przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa.
 

IV. Zarządzanie przedszkolem
1. Zarządzanie zapewnia funkcjonowanie przedszkola zgodnie z przyjętą koncepcją rozwoju.
CELE SZCZEGÓŁOWE
umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne
1. Opracowanie programu oddziaływań wychowawczych uwzględniającego system wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci.
2. Współpraca z rodzicami płaszczyzną jednolitych oddziaływań wychowawczych.
3. Opracowanie skutecznych form bieżącego informowania rodziców o postępach edukacyjnych dziecka.
4. Stymulowanie całościowego, harmonijnego rozwoju dziecka, zgodnie z jego indywidualnym tempem
5. Tworzenie warunków sprzyjających realizacji programu artystycznego, aktywności plastycznej, muzycznej, literackiej (legendy polskie) oraz kształceniu kultury teatralnej.
6. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie zdolności intelektualnych, potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji,
7. Budowanie systemu wartości, w tym wychowanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe,
8. Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej, koniecznej w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek,
9. Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne,
KRYTERIA SUKCESU
Ewaluacja skuteczności i efektywności wdrożonych działań nastąpi poprzez porównywanie osiąganych efektów pracy z założonymi celami na poszczególne lata w kalendarzu przedszkolnym. Zdiagnozujemy stopień realizacji programów własnych nauczycielek, projektów i wszystkich podjętych działań związanych z rozwijaniem postaw twórczych. Poznamy opinię rodziców dotyczącą efektywności pracy przedszkola i spełniania przez nie oczekiwań.
1. Dziecko w naszym przedszkolu:
• Poznaje swoje prawa i obowiązki,
• Zyskuje poczucie bezpieczeństwa,
• Rozwija się twórczo,
• Ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiągania sukcesu.
• Uczy się dostrzegać swoje mocne strony.
• Buduje pozytywny obraz samego siebie.
• Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi.
• Jest przygotowane do nauki matematyki, czytania i pisania.
2. Rodzice w naszym przedszkolu:
• Uzyskują pomoc w wychowaniu dzieci, personel pedagogiczny współdziała z nimi w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych,
• Uzyskują pomoc specjalistów,
• Otrzymują obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka,
• Mogą mówić otwarcie o swoich spostrzeżeniach na temat pracy przedszkola,
• Mogą bezpośrednio rozmawiać z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych,
• Mogą czynnie uczestniczyć w życiu przedszkola,
• Czynnie wspierają przedszkole w jego działaniach dydaktyczno- wychowawczych.
3. Nauczyciele w naszym przedszkolu:
• Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych,
• Organizują proces dydaktyczno–wychowawczo-opiekuńczy w taki sposób, aby zapewnić wszechstronny i harmonijny rozwój każdego dziecka  w przygotowaniu do nauki w szkole,
• Piszą i realizują programy własne i projekty dostosowane do potrzeb grupy i placówki,
• Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym,
• Doskonalą swoją wiedzę i nabywają nowych doświadczeń poprzez uczestnictwo w licznych kursach
i szkoleniach,
• Wykorzystują aktywne metody pracy,
• Pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują sympatyków
i partnerów przedszkola,
• Monitorują efektywność własnej pracy – samokontrola,
• Realizują nowatorskie programy edukacyjne, profilaktyczne i wychowawcze,
• Zacieśniają współpracę z instytucjami wspomagającymi przedszkole,
• Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami,
• Wprowadzają skuteczny system diagnozowania dzieci oraz ich potrzeb rozwojowych,
• Upowszechniają wiedzę o działalności przedszkola w środowisku.
 
ZASADY PRACY
Zasady pracy w przedszkolu zapewniają podmiotowe traktowanie dziecka, są nimi:
1. Zasada indywidualizacji
2. Zasada integracji
3. Zasada wolności i swobody działania
4. Zaspakajanie potrzeb dziecka
5. Zasada aktywności
6. Organizowania życia społecznego
Aby zrealizować obowiązujące treści programowe, wykorzystywane będą metody aktywne, problemowe, twórcze oraz tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności, tj. zabawę. Organizacja pracy nauczyciela z wykorzystaniem ww. metod uwzględniać będzie wielostronny rozwój dziecka.
METODY
GIMNASTYKI TWÓRCZEJ STYMULUJĄCE POSTAWY I MYŚLENIE TWÓRCZE WSPOMAGAJĄCE NAUKĘ CZYTANIA, PISANIA, LICZENIA
? Ruch Rozwijający Weroniki Sherbone
? opowieść ruchowa R. Labana
? gimnastyka ekspresyjna               A.M. Kniessów
? gimnastyka rytmiczna  ? C. Freneta
? pedagogika zabawy
? gimnastyka mózgu P. Denisona
? relaksacja
? bajkoterapia
? zabawy paluszkowe ? metoda prof. E.Gruszczyk-Kolczyńskiej- dziecięca matematyka
? Metoda dobrego startu M. Bogdanowicz
Nauczyciele realizować będą w grupach :
? Program Adaptacyjny,
? Program Wychowawczy,
? Program Profilaktyczny
? Plany Pracy na dany rok szkolny
? Plan współpracy z rodzicami
? Podejmowane innowacje
PAKIET PROGRAMÓW NAUCZANIA
Samorządowego Przedszkola Nr 57 w Krakowie
Podstawa prawna:
1. Zarządzenie MEN z dnia 8 czerwca 2009r. w sprawie dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.
2. Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Dopuszczone do realizacji w roku szkolnym 2014/2015 programy wychowania przedszkolnego:
1. „Nasze przedszkole”- M. Kwaśniewska, W. Żaba- Żabińska
2. „Od przedszkolaka do pierwszaka”- I. Broda
3. „Trampolina do szkoły”- S. Załęska
4. „Ku dziecku” – B. Bilewicz – Kuźnia, T. Parczewska
5. „Dziecięca matematyka” –E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska
6. „Razem w przedszkolu” – J. Andrzejewska, J. Wierucka
8.   „ W kręgu zabawy” – J. Pytlarczyk
Dopuszczone do realizacji w roku szkolnym 2014/2015 programy wspomagające:
1. Program adaptacyjny
2. Program Wychowawczy Przedszkola
3. Program Profilaktyczny Przedszkola
4. „Dziecko w świecie teatru. Zabawa w teatr.” – program własny p. A. Brzozowskiej
  „….
 
MODEL ABSOLWENTA
Dziecko kończące edukację przedszkolną i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej :
• ma ukształtowane umiejętności społeczne w zakresie porozumiewania się z dorosłymi, i dziećmi, zgodnego funkcjonowania w zabawie i sytuacjach zadaniowych,
• opanowało czynności samoobsługowe, nawyki higieniczno-sanitarne i kulturalne,
• mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym,
• potrafi porozumiewać się z rówieśnikami i z dorosłymi,
• przewiduje jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach,
• potrafi prowadzić planową obserwację i wyciągać wnioski,
• opanowało elementarne zasady bezpieczeństwa na drogach, w przedszkolu, w ogrodzie i w domu,
• jest przygotowane do odbioru sztuki teatralnej,
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu,
• tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem poprzez pląsy, tańce,
• jest zainteresowane wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
• potrafi  wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i konstrukcyjnych, 
• konstruuje i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów i używa prostych narzędzi,
• posługuje się zdobyczami techniki(RTV, komputer itp.),
• rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku,
• zna i nazywa   rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych,
• wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt, i wzrostu roślin,
• liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego,
• ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi,
• rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów,
• wie, na czym polega pomiar długości, i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą,
• dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania
i nauki pisania,
• interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania,
• słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami,
• układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby,  wyodrębnia głoski w słowach
o prostej budowie fonetycznej,
• rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu,
• zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka,
• wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa,
• nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej,
• zna swoje prawa i respektuje prawa innych ludzi,
MODEL NAUCZYCIELA
Nauczyciel w naszym przedszkolu aktywnie uczestniczy w planowaniu pracy przedszkola oraz
w realizacji planu rozwoju przedszkola, zna strategię działania przedszkola:
• Nauczyciel aktywnie uczestniczy w konstruowaniu planu pracy przedszkola,
• Nauczyciel aktywnie pracuje w wybranym zespole WDN,
• Nauczyciel aktywnie uczestniczy w pracach rady pedagogicznej,
• Nauczyciel rzetelnie wypełnia powierzone mu funkcje dodatkowe,
• Nauczyciel systematycznie i terminowo konstruuje propozycje swojego miesięcznego planu pracy,
• Nauczyciel zapoznaje rodziców z celami i zadaniami przedszkola wynikającymi z planu pracy placówki.
Nauczyciel w naszym przedszkolu dba o dobre efekty procesu edukacyjnego i unowocześnia swój warsztat pracy:
• Nauczyciel opracowuje ramowy rozkład dnia uwzględniając potrzeby i możliwości dzieci,
• Nauczyciel dokonuje wyboru programów nauczania kierując się wymogami formalnymi i znajomością dzieci,
• Nauczyciel wzbogaca swój warsztat pracy o nowoczesne działania innowacyjne, zapewniające wszechstronny rozwój dziecka we wszystkich sferach jego aktywności,
• Nauczyciel doskonali swoje wiadomości i umiejętności poprzez samokształcenie i udział w szkoleniach, 
• Nauczyciel  dba o to, aby jego praca z dziećmi była poprawna pod względem metodycznym
i merytorycznym,
• Nauczyciel pogłębia swoją wiedzę z zakresu najnowszych osiągnięć pedagogiki przedszkolnej
i psychologii dziecka,
• Nauczyciel  wykorzystuje wszelkie dostępne środki dydaktyczne, stosuje nowoczesne środki motywujące i aktywizujące dzieci,
• Nauczyciel  korzysta z osiągnięć współczesnej techniki,
Nauczyciel w naszym przedszkolu wspiera indywidualny rozwój dziecka:
• Nauczyciel potrafi dokonać diagnozy i oceny poziomu wiedzy i umiejętności dzieci,
• Nauczyciel potrafi wyłonić dzieci wymagające interwencji specjalisty,
• Nauczyciel podejmuje działania mające na celu wyrównywanie niedoborów, deficytów u dzieci
o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wychowawczych,
• Nauczyciel planuje pracę uwzględniając potrzeby i możliwości dzieci,
Nauczyciel w naszym przedszkolu dba o bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne powierzonych mu wychowanków:
• Nauczyciel realizuje działania zmniejszające problem adaptacji dzieci do przedszkola,
• Nauczyciel dostosowuje swoje działania do sugestii rodziców zawartych w kartach zapisu dziecka, np. specjalne wymogi żywieniowe,
• Nauczyciel zapewnia dzieciom opiekę i bezpieczeństwo w przedszkolu i poza nim,
• Nauczyciel prowadzi działania pro zdrowotne i wspomagające higienę pracy umysłowej,
• Nauczyciel przekazuje dzieciom wiedzę o zdrowym stylu życia, uczy oceniania zachowań służących
i zagrażających zdrowiu,
• Nauczyciel uczy zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego,
Nauczyciel w naszym przedszkolu systematycznie współpracuje z rodzicami wychowanków:
• Nauczyciel współpracuje z rodzicami we wszystkich sprawach dotyczących wychowania i nauczania,
• Nauczyciel na bieżąco rejestruje potrzeby i oczekiwania rodziców,
• Nauczyciel na bieżąco informuje rodziców o postępach dziecka,
• Nauczyciel prowadzi różne formy edukacji rodziców,
• Nauczyciel organizuje dla rodziców: zajęcia otwarte, warsztaty pracy twórczej, zebrania, uroczystości, dyżury pedagogiczne,
Nauczyciel w naszym przedszkolu dąży do własnego rozwoju zawodowego uwzględniając indywidualne potrzeby placówki i rozwój jakościowy przedszkola:
• Nauczyciel dokonuje ewaluacji swojej pracy  i dokonuje stosownych korekt,
• Nauczyciel ubiega się o kolejne stopnie awansu zawodowego,
• Nauczyciel wprowadza zmiany w swojej pracy wychowawczo- dydaktycznej, będące wynikiem uczestnictwa w formach doskonalenia zawodowego,
• Nauczyciel systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe,
• Nauczyciel wykorzystuje w swojej pracy zdobycze technologii komputerowej                     i informatycznej,
• Nauczyciel uczestniczy w wybranych formach WDN,
• Nauczyciel dzieli się swoją wiedzą z innymi nauczycielami,
Nauczyciel w naszym przedszkolu dba o pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku, potrafi upowszechniać osiągnięcia swoje i swoich podopiecznych:
• Nauczyciel aktywnie współpracuje z instytucjami, których zadaniem jest promowanie osiągnięć placówek przedszkolnych,
• Nauczyciel realizuje różne formy współpracy przedszkola ze środowiskiem lokalnym,
• Nauczyciel stwarza swoim wychowankom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, zdolności itd.,
• Nauczyciel gromadzi i udostępnia informacje o osiągnięciach grupy, którą prowadzi,
Nauczyciel w naszym przedszkolu zna przepisy dotyczące systemu oświaty, wewnętrzne akta prawne, wykazuje się doskonałą organizacją pracy, wysoką kulturą osobistą:
• Nauczyciel systematycznie i terminowo prowadzi obowiązującą go dokumentację,
• Nauczyciel zna i przestrzega postanowień statutu przedszkola,
• Nauczyciel zna przepisy prawa oświatowego,
• Nauczyciel dba o funkcjonalność i estetykę pomieszczeń przedszkolnych,
• Nauczyciel podejmuje działania na rzecz przedszkola, wynikające z jego obowiązków dodatkowych,
• Nauczyciel wykazuje się wysoką kulturą bycia w kontaktach interpersonalnych,
• Nauczyciel prezentuje takt i umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów
 
 
SYSTEM MOTYWACYJNY W WYCHOWANIU
System motywacyjny ma na celu stworzenie szczególnych warunków, wspomagających dzieci
i nauczyciela w pokonywaniu trudności wychowawczych. Jest to swoista forma wpajania dzieciom nawyku kontrolowania swojego zachowania, rejestrowania sukcesów i informowania o nich rodziców.
W naszym przedszkolu dbamy o to, aby nasi wychowankowie: 
 umieli bawić się z kolegami: nie zabierali sobie nawzajem zabawek, dzielili się miejscem zabawy
i nie przeszkadzali innym, nie krzyczeli i nie dokuczali innym;
 szanowali wytwory pracy kolegów, np. układanek, budowli;
 używali form grzecznościowych wobec kolegów, pracowników przedszkola i innych osób;
 pomagali kolegom w różnych sytuacjach np. przy układaniu zabawek, ubieraniu się;
 mówili prawdę o zaistniałej sytuacji konfliktowej;
 potrafili przeprosić, gdy wyrządzą komuś krzywdę;
 słuchali poleceń dorosłych i wykonywali powierzone zadania; 
 samodzielnie sprzątali miejsce zabawy; 
 przestrzegali zasad ostrożności w czasie zabawy w sali i w ogrodzie;
 kulturalnie zachowywali się przy stole;
 szanowali przyrodę.
I te zagadnienia reguluje tzw. „Kodeks grupowy” – ustalony wspólnie z dziećmi, dostosowany do potrzeb, możliwości rozwojowych  i sytuacji zaistniałych w danej grupie.
Nauczycielki starają się zapoznać wychowanków z ich prawami i obowiązkami, aby byli świadomi, jakie ich zachowania mogą być nagradzane lub karane. W celu zmotywowania dzieci do właściwych zachowań stosuje się wobec nich system nagród i kar.
Nagrodą w naszym przedszkolu może być:
 Pochwała dziecka przez nauczyciela na forum grupy,
 Pochwała dziecka do rodziców,
 Umieszczenie wyróżnienia na codziennej „Tablicy samooceny zachowań”,  
 Umieszczenie wyróżnienia na grupowym „Drzewku sukcesów”,
 Dyplom uznania i nagroda rzeczowa
Za nieprzestrzeganie ustalonych zasad dziecko może również ponieść karę. Karą może być:
 Upomnienie przez nauczyciela na forum grupy,
 Umieszczenie ustalonego symbolu na codziennej „Tablicy samooceny zachowań”, 
 Czasowe odsunięcie dziecka  od zabawy, 
 Powiadomienie rodziców o zachowaniu,
Przynależność dzieci do społeczności jaką jest oddział przedszkolny stawia także przed nauczycielami konieczność zapoznania dzieci z obowiązującymi na terenie placówki prawami i obowiązkami. Samorządowe Przedszkole nr 57 w Krakowie realizuje swoje posłannictwo zawodowe  w oparciu o ramy prawne zgodne
z Konwencją o Prawach Dziecka, przyjętą przez Zgromadzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1989 roku.
Prawa Dziecka czyli Konwencja o Prawach Dzieci. W naszym przedszkolu dziecko:
 Mam prawo nie tylko do egzystencji, ale i do życia.
 Mam prawo do własnej osobowości. Nie jestem niczyją własnością.
 Mam prawo być równym każdej innej istocie ludzkiej bez względu na wiek.
 Mam prawo oczekiwać szacunku.
 Mam prawo być sobą, posiadać własną tożsamość.
 Mam prawo wyrażać moje myśli i uczucia, a także być wysłuchanym.
 Mam prawo pytać "dlaczego" i otrzymywać odpowiedź.
 Mam prawo być wychowywanym bez krzyku, bez lekceważenia czy poniżania.
 Mam prawo dorastać w swoim własnym tempie i oczekiwać akceptacji dla tego tempa.
 Mam prawo nie doznawać bólu fizycznego ze strony zagniewanych ludzi.
 Mam prawo być kochanym takim, jakim jestem.
 Mam prawo pod rozważnym kierownictwem, do myślenia we własnym imieniu i do podejmowania decyzji.
 Mam prawo do odpowiedzialności za siebie.
 Mam prawo do odczuwania radości, szczęścia, smutku, opuszczenia, złości i bólu.
 Mam prawo do wygrywania.
 Mam prawo troszczyć się i być przedmiotem troski, wychowywać i być wychowywanym, dawać
i otrzymywać.
 Mam prawo sam kształtować swoje przekonania, wierzenia i normy.
 Mam prawo do wolności.
 Mam prawo uznawać i akceptować prawa innych wynikające z karty praw.
Obowiązki dziecka w przedszkolu: 
 Dziecko samodzielnie sprząta po skończonej zabawie i pracy, pilnuje swojej zabawki przyniesionej
z domu.
 Dziecko umie się ubrać , rozebrać oraz  wiązać sznurowadła.
 Dziecko samodzielnie korzysta z łazienki, przyborów toaletowych i higienicznych.
 Godnie reprezentuje przedszkole w czasie różnych imprez i wycieczek.
 Dziecko nie oddala się od grupy bez wiedzy nauczycielki. 
 Dziecko zgłasza wszelkie przykre wypadki, uszkodzenia itp., sygnalizuje  złe samopoczucie i inne.
 Dziecko szanuje sprzęt i zabawki znajdujące się w przedszkolu.
 Dziecko starannie wypełnia zadania dyżurnego

DIAGNOZA OSIĄGNIĘĆ DZIECI
 System badania osiągnięć dzieci w naszym przedszkolu opiera się na diagnozie, analizie i pracy pedagogicznej, w której wykorzystywane są wnioski wynikające z diagnozy. Ewaluacja dotyczy następujących sytuacji:
• rozpoznanie aktualnej sytuacji dziecka, jego potrzeb, zainteresowań;
• kształtującej – szczegółowe rozpoznanie stanu rozwoju i wspomaganie;
• diagnostycznej – monitorowanie osiągnięć dzieci na bieżąco;
• ocena postępów po określonym cyklu kształcenia.
Badanie osiągnięć dzieci odbywa się na podstawie:
• prezentacji dokonań dzieci (występy, wystawy);
• teczek prac i innych dokumentów, z których wynika, czego dzieci się nauczyły;
• arkuszy obserwacji rozwoju dziecka;
• albumów, kronik;
• materiałów reportażowych (zdjęcia, nagrania, filmy, itp.);
• rozmów.
Schemat graficzny systemu badania osiągnięć dzieci
 
 
 
     WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
W naszym przedszkolu współpraca z Rodzicami przebiega na zasadach partnerstwa. To partnerskie współdziałanie dotyczy:
 wspomagania rozwoju dziecka,
 wspierania rodziny w sytuacjach trudnych,
 udziału rodziny w codziennym życiu przedszkola,
 uczestniczenia w diagnozowaniu pracy przedszkola, oceny efektów pracy edukacyjnej,
 wspierania przedszkola we wszystkich obszarach jego działalności,
 promowania osiągnięć przedszkola i jego wychowanków.
Formy współpracy z Rodzicami obejmują:
 zebrania ogólne z rodzicami oraz Radą Rodziców i Stowarzyszeniem
 zebrania grupowe;
 zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola;
  onsultacje indywidualne;
 prowadzenie kącika dla rodziców, m.in. informacje na temat realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, eksponowanie prac dzieci;
 organizację i prowadzenie zajęć i warsztatów,  dni otwartych dla rodziców;
 organizację szkoleń i warsztatów integracyjnych dla rodziców;
 informowanie rodziców o sposobach i możliwościach uzyskania pomocy psychologiczno-pedagogicznej
i innej, 
 organizację uroczystości zaspokajających potrzeby kulturowe rodziców: np. koncerty z ich udziałem, inscenizacje, konkursy;
 włączanie rodziców w organizację imprez i uroczystości przedszkolnych, takich jak:  pasowanie na przedszkolaka, mikołajki, wigilia, bal karnawałowy, święto piosenki,  zielony dzień, festyn rodzinny, występy jasełkowe i kiermasze  z okazji Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, itp.;
 organizację akcji: „Sprzątanie Świata”, „Góra grosza”, „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”; „Gwiazdka dla zwierzaka” , zbiórka żywności dla ubogich rodzin, itp.
 konkursy, wycieczki;
 angażowanie rodziców w pracę na rzecz przedszkola i grup, m.in. pomoc w przeprowadzaniu remontów, sponsorowanie zakupu zabawek, pomocy dydaktycznych, wykonywanie pomocy, itp. 
 nauczyciele na początku roku szkolnego informują rodziców o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez przedszkole programu nauczania i wychowania,
 nauczyciele gromadzą informacje o dziecku i dokumentują jego rozwój za pomocą arkuszy obserwacyjnych, diagnostycznych i innych materiałów, na podstawie tych dokumentów informują rodziców o postępach edukacyjnych dzieci,
 rodzice dowiadują się o postępach edukacyjnych dzieci na zebraniach ogólnych, w trakcie konsultacji indywidualnych podejmowanych z inicjatywy nauczyciela lub rodzica,
 na życzenie rodzica nauczyciel może napisać opinię o aktualnym stanie rozwoju dziecka,
 informację o stanie rozwoju dziecka rodzice otrzymują dwa razy w roku – po przeprowadzeniu diagnozy wstępnej i końcowej.
WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
W pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej naszego przedszkola podejmowana jest współpraca z instytucjami na terenie miasta i kraju. Współpraca ta ma na celu urozmaicenie metod i form pracy służących wspomaganiu i ukierunkowywaniu rozwoju dzieci zgodnie z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturalnym i przyrodniczym.
Cele współpracy z instytucjami:
 rozbudzanie zainteresowań i rozwijanie zdolności dzieci;
 kształtowanie postaw społecznie pożądanych;
 kształtowanie nawyku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci;
 urozmaicenie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej;
 budowanie pozytywnego wizerunku przedszkola w środowisku, 
 włączanie się w organizowane na terenie miasta imprezy kulturalne, konkursy oraz udział w niektórych imprezach o charakterze ogólnokrajowym. 
 wykrywanie zaburzeń i opóźnień w rozwoju intelektualnym i psychomotorycznym wychowanków  we współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną.
Współpracujemy z:
 Urzędem Miasta Krakowa (udział w akcjach i konkursach);
 Komendą Policji, Straży Miejskiej (pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznego spędzania ferii zimowych i wakacji);
 Placówkami przedszkolnymi w Polsce (udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych);
 Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym,
ul. Popławskiego 17 w Krakowie
 Szkoła Podstawową nr 26, 
 Towarzystwem „Nasz Dom” – udział w akcji „Góra Grosza”;
 Biblioteką osiedlową;
 Osiedlowym Domem Kultury „Podgórze”.
 Parafią o.o Redemptorystów;
 MOPS  w opiece i świadczeniu pomocy dzieciom z rodzin biednych i patologicznych.
 Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy Kraków ul. Zamoyskiego 100
 
PRACA ZESPOŁÓW PROBLEMOWYCH
Rada Pedagogiczna pracuje w zespołach problemowych. Są one tworzone na każdy rok szkolny wg umiejętności i predyspozycji poszczególnych nauczycieli. Poszczególne zespoły problemowe monitorują procesy zachodzące w przedszkolu i doskonalą je z wykorzystaniem nowoczesnej wiedzy i własnych doświadczeń. Dyrektor i nauczyciele dbają o sprawności systemu i właściwe wykorzystywanie zasobów. Ponadto nauczyciele współpracują ze sobą na co dzień, prowadzą zajęcia koleżeńskie, dzielą się wiedzą i doświadczeniem w ramach WDN -u. W celu efektywnej współpracy między nauczycielami placówka korzysta z domeny Internetu.
Zespół Wychowawczy
Zadaniem Zespołu Wychowawczego jest okresowa ocena sytuacji wychowanków. Zespół Wychowawczy powołuje Dyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 57 w Krakowie. Do zadań Zespołu Wychowawczego należy:
- diagnozowanie problemów wychowawczych;
- ustalanie programu pracy wychowawczej, na podstawie przedstawionych potrzeb wychowawców
z poszczególnych grup wiekowych;
- analizowanie stosowanych metod pracy z wychowankiem i wybór skutecznych form pomocy;
- okresowe ocenianie efektów pracy wychowawczej i współpracy ze środowiskiem rodzinnym;
Zespół dojrzałości szkolnej
Zespół uczestniczy w realizacji programu będącego w ramach współpracy jednostek oświatowych „Jak z przedszkolaka zrobić pierwszaka”. Cele i główne założenia programu współpracy to:
- Złagodzenie bariery psychologicznej u dzieci przechodzących z przedszkola do szkoły oraz stwarzanie warunków szybkiej adaptacji dzieci w szkole.
-  Zaznajomienie nauczycieli z problemami przyszłych uczniów w celu określenia kierunków niezbędnych działań profilaktycznych.
W ramach pracy zespołu dokonywana jest diagnoza gotowości szkolnej dziecka 5 i 6 letniego oraz prowadzone są grupy wsparcia dla rodziców dzieci o różnych potrzebach edukacyjnych.
Zespół wczesnego wspomagania
Zadaniem Zespołu Wczesnego wspomagania rozwoju jest organizowanie kompleksowej i ciągłej pomocy dzieciom o różnych potrzebach edukacyjnych w wieku przedszkolnym.
Zakres wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może dotyczyć:
- rozwoju motorycznego, stymulacji polisensorycznej, rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia i słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku,
- pomocy w stosunku do rodziców: umożliwianie i organizowanie kontaktów ze specjalistami w celu uzyskania instruktażu i poradnictwa w zakresie działań rewalidacyjnych.
Zespół Bezpieczeństwa
Zadaniem zespołu jest:
-wrażanie dzieciom zasad bezpieczeństwa na co dzień,, uczenie zdrowego stylu życia poprzez wyzwalanie aktywności ruchowej i zdrowe odżywianie
                                                              Zespół Współpracy ze środowiskiem
Zadania zespołu to:
- rozwijanie umiejętności społecznych warunkujących poprawne relacje z dziećmi i dorosłymi,
- poszerzanie wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym, technicznym, kulturowym,
-kształtowanie postawy „zdrowego stylu życia”
- wprowadzanie dzieci w świat sztuki i rozwijanie umiejętności prezentowania obserwowanej rzeczywistości, odczuć poprzez różne formy ekspresji artystycznej,
- wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień i kształtowania czynności intelektualnych niezbędnych w codziennym życiu i dalszej edukacji.
 
PLANOWANE DZIAŁANIA W OKRESIE NAJBLIŻSZYCH 3 LAT
W zakresie bazy :
1. Stopniowe uzupełnianie i wymiana mebli i dywanów w salach dydaktycznych.
2. Adaptacja pomieszczeń piwnicy na magazyn strojów dla dzieci oraz archiwum.
3. Adaptacja pomieszczenia „pracowni plastycznej” na pokój nauczycielski
4. Systematyczne doposażenie bazy w pomoce dydaktyczne, książki, zabawki
5. Remont sprzętu w ogrodzie przedszkolnym,  
6. Doposażenie ogrodu w nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne
7. Remont sceny w ogrodzie przedszkolnym
8. Wymiana parkietu w salach dydaktycznych
9. Remont sanitariatów – Smolki
10. Założenie centralnego ogrzewania na gaz – Smolki
11. Malowanie wszystkich pomieszczeń - Smolki
W zakresie dostrzegania potrzeb dzieci i rodziców :
 stałe analizowanie potrzeb dzieci i rodziców pod katem możliwości rozszerzenia oferty edukacyjnej
 kontynuowanie i rozszerzenie działalności grup wsparcia dla dzieci z trudnościami, organizowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej, wspieranie dzieci wykazujących uzdolnienia, zespołu tanecznego, zespołu edukacji twórczej.
W zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli: 
 wspomaganie i inspirowanie nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zdobywania nowych umiejętności
 motywowanie nauczycieli do promowania swoich osiągnięć przez publikacje i zajęcia otwarte, warsztaty i zajęcia koleżeńskie
 doskonalenie umiejętności nauczycieli związanych z wykorzystywaniem w swojej pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej
W zakresie współpracy ze środowiskiem i promocji przedszkola:
 kontynuowanie i rozszerzenie współpracy z innymi placówkami
 zapraszanie uczniów klas pierwszych na spotkania integracyjne w celu promowania pracy placówki
i wymiany doświadczeń między nauczycielami w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego
 kontynuowanie i rozszerzanie udziału w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich i innych
 - prezentacja osiągnięć w prasie lokalnej, telewizji regionalnej
 

STRUKTURA KONCEPCJI PRACY PRZEDSZKOLA
Część szczegółowa – stanowiąca załączniki do Koncepcji Pracy:
1. Zadania – główne założenia ujęte w planie pracy wychowawczo dydaktycznej przedszkola na dany rok.
2. Zadania szczegółowe - plan pracy wychowawczo-dydaktycznej na bieżący rok szkolny
3. Plan nadzoru pedagogicznego w bieżącym roku szkolnym
4. Plan WDN w danym roku szkolnym
Plan współpracy z rodzicami
5. Funkcje dodatkowe nauczycieli w danym roku szkolnym
6. Plany pracy zespołów nauczycieli w danym roku szkolnym
7. Harmonogram imprez przedszkolnych w danym roku szkolnym
8. Ramowy r4ozkład dnia w danym roku szkolnym
9. Program Wychowawczy
10. Program Adaptacyjny
11. Program Profilaktyki

DALSZA PRACA NAD KONCEPCJĄ
• Każdy pracownik pedagogiczny i niepedagogiczny obowiązany jest do zapoznania się z Koncepcją pracy przedszkola.
• Nauczycielki na zebraniach grupowych przedstawią rodzicom do przekazania sugestii, pomysłów
 i akceptacji Koncepcję pracy przedszkola. Akceptacja odbywa się w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
• Zmiany w Koncepcji pracy przedszkola mogą być dokonywane za zgodą Rady Pedagogicznej.
 

Załącznik nr 1
KONCEPCJA EDUKACYJNA NA KOLEJNE LATA – GŁÓWNE ZAŁOŻENIA
KIERUNKI DZIAŁAŃ NA LATA 2014-2017

Rok Szkolny I. Dbam o swoje zdrowie II. Każdy z nas jest twórcą
 

2014/2015 1. Ruch warunkiem wszechstronnego rozwoju dziecka. / J. Batycka/
• Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form ekspresji ruchowej- propagowanie zdrowego stylu życia
• Wspieranie rozwoju psychoruchowego poprzez wykorzystanie twórczych metod pracy,
• Pobudzanie inwencji i wyobraźni twórczej w aktywnym przeżywaniu ruchu przez eksperymentowanie, odkrywanie, wyrażanie własnej indywidualności,
• Rozwijanie sprawności ruchowej,
• Kształtowanie czynnej postawy wobec zdrowia  2. Rozwijanie zdolności i zainteresowań
w różnych sferach rozwojowych/A. Brzostek, T. Piszczek/
• Wspomaganie i doskonalenie sprawności intelektualnych, zdolności i zainteresowań dzieci.
• Wspieranie twórczej aktywności dziecka w sferze plastycznej, muzycznej poznawczej i małych formach teatralnych.
• rozwijanie twórczych postaw dziecka , talentów i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie
• stymulowanie rozwoju umysłowego i twórczego myślenia dzieci poprzez wykorzystanie różnorodnych pomocy dydaktycznych
  
2015/2016 1. Wiem co jem, o higienę dbam. Jak o zdrowie dbać chętnie powiem Wam/D.Kowalska, I. Bratek/
• Propagowanie zdrowego stylu życia poprzez właściwe odżywianie
• Kształtowanie nawyków higienicznych sprzyjających zdrowiu
• Rozwijanie czynnych postaw wobec zdrowego trybu życia
 2. Muzyka źródłem radości /D. Wróbel,
A. Krawczyk/
• Rozwijanie zainteresowań muzycznych
i wrażliwości muzycznej dzieci poprzez różnorodne formy muzyczne i łączenie muzyki ze słowem, ruchem i obrazem.
2016/2017 1. Bezpieczny Przedszkolak – promowanie zachowań warunkujących bezpieczeństwo w życiu codziennym
• Kształtowanie wiadomości na temat tego, co sprzyja, co zagraża zdrowiu i życiu – bezpieczeństwo zabaw.
• Kształtowanie postawy zachowania czujności i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi.
• Wpajanie zasady nie spożywania produktów nieznanego pochodzenia, znalezionych, nie częstowanie się od obcych nam ludzi.
• Kształtowanie postawy  odpowiedzialności za własne postępowanie.
• Wpajanie umiejętności  i nawyków właściwego zachowania się na drogach.
 2. Dziecko odbiorcą kultury i sztuki

• Rozwijanie zainteresowań różnymi formami kultury i sztuki.
• Organizowanie sytuacji umożliwiających dzieciom uczestniczenie w różnych formach kultury.
• Włączenie rodziców w działania przedszkola. Współorganizowanie wycieczek do miejsc promujących kulturę i sztukę.
• Promowanie kultury i sztuki w środowisku lokalnym.
 
 
 
 
 

Załącznik nr 2

PLAN PRACY
 WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA
 NA ROK SZKOLNY 2014/2015
ZADANIE SZCZEGÓŁOWE I :
TEMAT :  Ruch warunkiem wszechstronnego rozwoju dziecka. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej  aktywności ruchowej, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form ekspresji ruchowej – propagowanie zdrowego stylu życia.
CELE :
- Wspieranie rozwoju psychoruchowego poprzez wykorzystanie twórczych, aktywnych i różnorodnych metod pracy;
- Rozbudzenie oraz pobudzanie inwencji i wyobraźni twórczej w aktywnym przeżywaniu ruchu poprzez: eksperymentowanie, odkrywanie, odczuwanie, wyrażanie własnej indywidualności,
- Rozwijanie sprawności, koordynacji, zwinności ruchowej,
- Kształtowanie czynnej postawy wobec ruchu jako wyznacznika zdrowia.
Lp. Zadanie tematyczne Czas realizacji Osoby odpowiedzialne Dokumentacja
DOSKONALENIE NAUCZYCIELI I WARSZTATU PRACY
 1. Uzupełnienie aktualnego  Programu Profilaktycznego Przedszkola o nowe strategie edukacyjne
 Wrzesień 2014 Zespół Wychowawczy  materiał merytoryczny, realizacja programu,
ewaluacja
2. Organizowanie spacerów i wycieczek w okolicy przedszkola w połączeniu z formami ruchu na świeżym powietrzu (z uwzględnieniem czasu realizacji wynikającego z Podstawy Programowej)
 Cały rok Nauczyciele w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach
3. Stwarzanie możliwości dzieciom do samorzutnych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem sprzętu ogrodowego dostosowanego do wieku i możliwości ruchowych podopiecznych
 Cały rok Nauczyciele w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach
4. Cykliczne i systematyczne  prowadzenie ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw przy dźwiękach muzyki (np.: aerobik, rytmika - dostosowane do wieku i możliwości ruchowych dzieci)
 Cały rok Nauczyciele w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach, hospitacje zajęć, scenariusze zajęć
5.  Doskonalenie nauczycieli w ramach WDN- u. Pakiet dla nauczycieli: „Doskonalenie sprawności motorycznej u dzieci w wieku przedszkolnym”
 Grudzień 2014 J. Batycka
 materiał merytoryczny,
protokół z rady szkoleniowej
6. Realizacja zagadnienia „Zabawy ruchowe warunkiem prawidłowego rozwoju sprawności ruchowej dzieci”
- przypomnienie rodzajów zbaw ruchowych
- zastosowanie bogatego zaplecza sprzętu sportowego w zabawach ruchowych z dziećmi
- wykonanie i stosowanie atrakcyjnych rekwizytów do zabaw
- samokształcenie w zakresie fachowej  literatury tematu, stron internetowych oraz innych źródeł
 Cały rok Nauczyciele w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach
7. Wykorzystanie i zastosowanie twórczych metod aktywności ruchowej jako źródeł wspierania rozwoju psychofizycznego dzieci
• Metoda kinezjologii edukacyjnej
Paula Dennisona
• Metoda gimnastyki twórczej Rudolfa Labana
• Metoda Kniessów
• Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborn
• Programy aktywności, świadomość ciała, kontakt i komunikacja M. Knill i Ch. Knill
• Metoda Carla Orfa
• Zabawy i ćwiczenia ruchowo- rytmiczne
• Metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss
 Cały rok Nauczyciele w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach, hospitacje zajęć, scenariusze zajęć
8. Realizacja tematu „Korygowanie wad postawy dzieci w wieku przedszkolnym”
- opracowanie materiału merytorycznego służącego wzbogaceniu wiedzy dotyczącej wad postawy,
- wzbogacenie (w miarę możliwości) zbiorów biblioteki przedszkolnej o propozycje ćwiczeń korekcyjnych wad postawy
 Styczeń 2015  Zespół wychowawczy, terapeuta wad postawy materiał merytoryczny, zestawy ćwiczeń korekcyjnych,
9. Stworzenie i wzbogacanie już istniejących kącików sportowych na salach o przybory do ćwiczeń- inspirujące dzieci do twórczej aktywności ruchowej
 Cały rok  Nauczyciele w oddziałach pomoce dydaktyczne, przybory do ćwiczeń, monitoring sal zabaw
10. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych z zakresu realizowanego tematu Cały rok Nauczyciele zaświadczenia z kursów, materiały dydaktyczne
11. Pomoc koleżeńska -  obserwacje koleżeńskie, wymiana doświadczeń
 Cały rok Nauczyciele scenariusze zajęć, materiały merytoryczne
12. Propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i ich rodziców poprzez :
• Dokonanie diagnozy dotyczącej rozwoju ruchowego dzieci
• Stosowanie profilaktyki zdrowotnej
• Przekazywanie wiedzy o zdrowym stylu życia
 Cały rok Nauczyciele w oddziałach arkusze diagnostyczne,
plany miesięczne pracy, scenariusze zajęć, hospitacje zajęć, zapisy w dziennikach
PRACA Z DZIECKIEM
13. Organizowanie działań sprzyjających zdrowiu fizycznemu poprzez :
• Organizowanie spacerów i wycieczek połączonych z formami ruchu na świeżym powietrzu
• Systematyczne prowadzenie
-ćwiczeń porannych,
 -ćwiczeń gimnastycznych
• Zabaw przy dźwiękach muzyki
• Wzbogacanie kącików sportowych o przybory do ćwiczeń inspirujących dzieci do twórczej aktywności ruchowej
 Cały rok  Nauczycielki w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach, hospitacje zajęć, scenariusze zajęć,
14. Poszukiwanie różnorodnych i innowacyjnych metod oraz form pracy z dziećmi w zakresie sprawności ruchowej (np.; tworzenie plakatów propagujących zdrowy tryb życia)
 Cały rok Nauczycielki w oddziałach miesięczne plany pracy, , zapisy w dziennikach, scenariusze zajęć plakaty, zdjęcia z wystawy plakatów
15. Konkurs plastyczny dla dzieci młodszych (3,4- letnich) z udziałem ich rodziców :
„Projektujemy medale Przedszkolnej Olimpiady Sportowej”
 Luty 2015 J. Batycka wystawa prac konkursowych, nagrody, dyplomy, zdjęcia,
16. Konkurs plastyczny dla dzieci starszych (5,6 – letnich) z pomocą rodziców:
„Sport w mojej rodzinie”
 Luty 2015 Nauczycielki w oddziałach dzieci starszych wystawa prac konkursowych, nagrody, dyplomy, zdjęcia,
17. Konkurs teoretyczny dla dzieci starszych (5-6 letnich):
 „Wiedza o sporcie„
 Marzec 2015 A. Brzostek scenariusz konkursu, nagrody, dyplomy
18. Zorganizowanie „Przedszkolnej Olimpiady Sportowej”
 Maj/Czerwiec 2015 Nauczycielki w oddziałach dyplomy, nagrody, medale
19.  Wykorzystanie boisk sportowych w Parku Serkowskiego, Bednarskiego do zabaw i ćwiczeń gimnastycznych
 Cały rok Nauczycielki w oddziałach miesięczne plany pracy, zapisy w dziennikach
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
20.  Pedagogizacja rodziców<