GALERIA ZDJĘĆ

 

Mali Artyści poznają Kraków -sprawozdanie z projektu

Nasza grupa realizowała  projekt „Mali Artyści z grupy IV poznają Kraków”, który trwał  od września do stycznia. Przez pierwszy semestr zapoznawaliśmy się z  historią naszego pięknego miasta. Dowiedzieliśmy się, że oprócz smoka wawelskiego nasze miasto skrywa wiele innych tajemnic i ciekawych zabytków, które warto było zobaczyć.

           Wzięliśmy udział w akcji UMK „Bądź turystą w swoim mieście -odkryj Kraków”.  Był to niezwykle ciekawy cykl spotkań z przewodnikami, którzy pomogli nam wzbogacić naszą wiedzę na temat Krakowa oraz towarzyszyli nam na wycieczkach po mieście.

 

Szczegóły dotyczące projektu znajdą Państwo tutaj

 

Projekt Dynia

W pierwszej połowie listopada przedszkolaki z grupy II realizowały projekt DYNIA.

 

Przez cały tydzień poznawały to ciekawe warzywo: stworzyły siatkę wiedzy  i pytań, opisywały wygląd zewnętrzny dyń różnych odmian, porównywały ich rozmiary, wagę, kolory i kształty, dowiadywały się gdzie rośnie dynia i jakie są etapy jej wzrostu,  a także sprawdzały jak wygląda w środku.

Poznawały dynię wielozmysłowo, oglądając, dotykając, wąchając i smakując.

Szukały dyń na półkach sklepu warzywnego i kupiły dynię do kącika przyrody. Kształtowały umiejętności matematyczne, ustawiały dynie w kolejności rosnącej                               

i malejącej, klasyfikowały i przeliczały, łączyły w pary identyczne sylwety dyń.

Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci miały okazję spróbować zupy dyniowej, dyniowych bułeczek, muffinek, różnych dyniowych ciastek, placków.

Przygotowaliśmy dyniową książkę kucharską, w której znalazły się przepisy przyniesione i ozdobione przez dzieci.

Dzieci wesoło bawiły się podczas dyniowych pląsów i piosenek, stworzyły dynie z wykorzystaniem rolki papieru toaletowego, kartonu i bibuły w odcieniach pomarańczowych.          

Dzieciom bardzo podobały się „Dyniowe zabawy ruchowe”: „Dyniowe kręgle”, „slalom dyniowy”, skoki przez dynie różnej wielkości, „slalom dyniowy”, „dyniowy tor przeszkód”.

Podsumowaniem projektu były zdjęcia w dyniowej fotobudce dla każdego dziecka.

 

Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przygotowali pyszności dla dzieciaczków z gr II oraz podzielili się przepisami na te smakołyki.

 

 

Ekokulturalne przedszkole - Zima

Kolejną odsłoną realizacji projektu ekologicznego Ekokulturalne przedszkole tworzonego pod patronatem czasopisma Bliżej Przedszkola w okresie zimowym były następujące wydarzenia.

Gdy tylko pojawiła się Pani Zima za oknami, to także pojawiła się w naszej sali a dokładnie w  kąciku przyrody. Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy piękną namiastkę zimowego klimatu w naszej sali.

W lutym także oddział przedszkolny przystąpił do realizacji projektu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas” organizowany przez Powiatową Stacje Sanitarno - Epidemiologiczną w Krakowie.

 Zajęcia miały na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia dymów, określenia ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania się dymów. Dzieci miały okazję  także dowiedzieć się jak wygląda miejski smog i z czego się składa. A co najważniejsze, jaki wpływ ma on na organizm ludzi i zwierząt. Przedszkolaki wzbogaciły również swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów. Wspólnie opisywaliśmy uczucia związane z byciem biernym palaczem, czyli przebywaniu w otoczeniu osoby która pali papierosy. Końcowym efektem zajęć edukacyjnych był plakat pt. ‘’MamoTato, chcemy oddychać czystym powietrzem’’ który zawisł w holu przedszkola.

 Dodatkowo nasza grupa wzięła udział w konkursie plastycznym "Dzieci tworzą dla klimatu" ramach Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Praca Alicji Kaim zajęła III miejsce. Gratulujemy !!!

Kolejnym ważnym tematem realizowanym w okresie zimowym to problem głodnych zwierząt. Nasza grupa zorganizowała zbiórkę karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem  akcji były panie z III grupy. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom, za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.  W  sumie zebraliśmy ponad 62 kilogramy karmy dla psów i kotów oraz koce i kosmetyki. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk.

Również na zajęciach omawialiśmy potrzebę niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy.  W trakcie dokarmiania ptaków dzieci uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych , zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt.  Nasze przedszkolaki bardzo chętnie obserwują zachowanie ptaków, sprawia im to wiele radości i satysfakcji z tego, że mogą im pomóc przetrwać zimę. Przyloty ptaków mogliśmy obserwować przez okno w sali wychodzące na karmnik. Podczas obserwacji zauważyliśmy że w sprzyjających warunkach pogodowych ptaki same starały się wyżywić. Gdy gwałtownie pogorszyła się pogoda poprzez opady śniegu, mróz, ulewne deszcze wtedy nasi skrzydlaci przyjaciele całymi dniami trzymały się karmnika i często w nich żerowały. A oto nasze prace plastyczne związane z tym tematem.

Ważnym modułem programu jest  ekoplastyka, czyli twórcze wykorzystanie odpadów lub praca z materiałami naturalnymi jak liście czy gałęzie. My stworzyliśmy interpretacje zimowego drzewa z tekturowych kawałków i waty.

Dzieci bardzo chętnie rysują, malują, kleją  i wycinają a po efektach widać, że tworzenie daje im wiele radości.

Ekokulturalne przedszkole

 

W tym roku szkolnym nasze 4- latki i 5- latki  z grupy III przystąpiły do realizacji projektu ekologicznego  Ekokulturalne przedszkole realizowanego pod patronatem czasopisma Bliżej Przedszkola. Głównym zadaniem  programu jest poszerzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie dzieci do pogłębiania wiedzy o otaczającym je świecie przyrody.

 

         Zanim zaczęłyśmy wspólną przygodę z ekologią, omówiłyśmy z dziećmi główne zagadnienia którymi będziemy się zajmować, dlatego wspólnie stworzyliśmy kodeks małego ekologa.  Każde dziecko odcisnęło swój paluszek  zamoczony w farbie pod jego treścią. Będzie on nam przypominał o naszych nowych zasadach.

 

W pierwszych tygodniach września wspólnie z dziećmi założyliśmy w sali kącik przyrody. O pomoc poprosiliśmy także rodziców, którzy ochoczo odpowiedzieli na prośbę przynosząc wraz z przedszkolakami  piękne okazy jesiennej flory. Nasza sala stała się o wiele barwniejsza a dzieci chętnie oglądały zgromadzone kasztany, żołędzie, jarzębinę, mech, kolorowe liście, szyszki, wrzos czy dynie.  

 

Nasze zbiory posłużyły nam do licznych zabaw matematycznych oraz konstrukcyjnych. Dzieci uwielbiają tworzyć z materiału przyrodniczego, w ten sposób poprzez  zabawę  zapoznają się z budową oraz właściwościami jesiennej flory.

 

Ważnym modułem programu jest ekoplastyka, czyli twórcze wykorzystanie odpadów lub praca z materiałami naturalnymi jak liście czy gałęzie. Mieliśmy w planach warsztaty rodzinne na których ta forma pracy pojawiłaby się. Niestety sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła nam zorganizowanie ich w tym czasie. Dlatego nasze dzieci na zajęciach wraz z paniami samodzielnie stworzyły swoje ekoludki . Dzięki dużemu zaangażowaniu dzieci powstała kolorowa Pani Jesień zrobiona z butelek, folii, kaszy oraz liści. Nasze prace można było  podziwiać na wystawie w szatni.

 

Z okazji Dnia Drzewa  nasze przedszkolaki włączyły się artystycznie do dwóch konkursów o tematyce związanej z drzewami.

 

Ela przedstawiła swoją wizje jesiennego drzewa w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt:’’ Jesienne drzewo’’ organizowanym przez Samorządowe Przedszkole nr 187 "Pod Lipami". Natomiast Tymon stworzył prace plastyczną przedstawiającą bajkowe drzewo. Był to konkurs  organizowany przez Centrum Kultury Podgórza. I tutaj musimy się pochwalić gdyż Tymon zdobył I miejsce w kategorii przedszkola. Obie prace były przepiękne i wymagały nie małego zaangażowania. Gratulujemy jeszcze raz!!!

 

Również na zajęciach dzieci wykonały swoje ekologiczne drzewa. Do wykonania pracy plastycznej  dzieci wykorzystały gazety. Taka forma ekspresji plastycznej dała możliwość naszym przedszkolakom odkryć możliwość powtórnego wykorzystania zadrukowanego papieru. Prace dzieci zawisły w holu przedszkola.

 

W Polsce „Dzień Drzewa” obchodzony jest od roku 2002 w dniu 10 X. Dlatego w naszym przedszkolu w ramach tego Święta powiększyła się liczba drzew w ogrodzie przedszkolnym o drzewko. Jest to grab pospolity. W tym dniu była piękna, słoneczna pogoda, chociaż chwilami wiał chłodny wiatr. Po śniadaniu do ogrodu przedszkolnego bardzo chętnie i z ogromnym zaciekawieniem wyszły dzieci oraz panie i wspólnie posadziły go nieopodal placu zabaw. Przy okazji „Święta Drzewa” dzieci poszerzyły  swoją wiedzę  na temat znaczenia drzew w życiu, ludzi i zwierząt. Dowiedziały się także, co należy zapewnić roślinie do  dobrego wzrostu.

 

Na koniec złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą przyjaciółmi wszystkich drzew a o naszego graba grupy III będą dbać szczególnie. Mamy nadzieje, że wiosną podziękuje nam za opiekę wypuszczając zielone listki.

 

Obserwując zachowania dzieci podczas tych zajęć o tematyce przyrodniczej oraz ich zaangażowanie w problemy ochrony środowiska naturalnego,  muszę stwierdzić że program  doskonale rozwija zainteresowania przedszkolaków  przyrodą i uświadamia im potrzeby ochrony środowiska naturalnego.