To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 57
Strona głowna  /  Aktualności  /  Wspieranie dzieci w czasie epidemii
Wspieranie dzieci w czasie epidemii
data dodania: 2020-03-25 18:47:23

Szanowni Państwo,

aktualna sytuacja zaburza nasz naturalny porządek życia a w związku z tym może budzić wiele obaw. Zapewnienie dzieciom wsparcia w tym czasie może skutecznie pomóc im w radzeniu sobie ze stresem i zminimalizować odczuwane przez nie napięcie. Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, na co warto zwrócić uwagę w kontakcie z dziećmi.

 1. Zadbaj o siebie i swój własny spokój. Pamiętaj, że dzieci bacznie obserwują zachowanie dorosłych, łatwo odczytują emocje i „zarażają się” nimi.  Uważaj też na to, o czym i w jaki sposób rozmawiasz z innymi dorosłymi w obecności dzieci. W trosce o własny spokój ogranicz czas, jaki spędzasz na śledzeniu wiadomości dotyczących epidemii (np. do 20 minut 2 razy dziennie), zadbaj o relaks, wykorzystaj wolny czas w przyjemny sposób, skup się na tym, na co masz realny wpływ.
 2. Pozwól dziecku zadawać pytania, nawet jeśli wydają Ci się absurdalne lub powtarzają się wielokrotnie. Znajdź czas na spokojną rozmowę. Udzielaj odpowiedzi zgodnych z prawdą (korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji).  Dostosuj ilość informacji i język do etapu rozwojowego dziecka.
 3. Zapewnij dziecko o Twoim wsparciu, ale nie dawaj mu obietnic bez pokrycia. Nie bój się mówić „nie wiem”, jeśli dziecko pyta o rzeczy, co do których sam nie masz pewności.
 4. Zachęcaj dziecko do dzielenia się przeżywanymi emocjami, ale nie zmuszaj go do tego. Pomóż mu nazwać te uczucia i zaakceptuj je, pozwól na ich wyrażenie. Bagatelizowanie, zmienianie tematu czy wyśmiewanie strachu dziecka nie pomaga mu. Zamiast mówić „nie bój się”, wytłumacz dziecku, że strach jest naturalną reakcją oraz że z trudnymi emocjami można sobie poradzić. Podziel się swoimi sposobami na radzenie sobie z lękiem, zapytaj dziecko o jego pomysły. Ustalcie wspólnie, jak możesz je wspierać w trudnych chwilach.
 5. Ogranicz dostęp dziecka do doniesień medialnych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa (nadmierne skupienie uwagi na zagrożeniu może prowadzić do nasilenia się lęku).
 6. Zapewnij dziecko o tym, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc dzięki działaniu odpowiednich służb. Powiedz mu też o tym, że obecna trudna sytuacja jest przejściowa.
 7. Umożliw dziecku kontakt z rówieśnikami i rodziną za pośrednictwem nowych technologii.
 8. Bądź dla dziecka wzorem we wdrażaniu dobrych nawyków (częstego mycia rąk, zasłaniania ust i nosa, ale też dbania o wypoczynek, odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczną, zdrowy sen i dobry nastrój).
 9. Wykorzystaj wspólny czas w domu na pogłębianie rodzinnych więzi. Spędzaj czas z dzieckiem, zaproponuj mu wspólne aktywności, zabawy, gry planszowe.
 10. Zadbaj o rutynę. Stały rytm dnia pomaga dzieciom budować poczucie bezpieczeństwa, a drastyczna zmiana rytmu dobowego (późne wstawanie, aktywność do późnych godzin nocnych) może nasilić gorsze samopoczucie, powodować poczucie „rozbicia” i apatii. Stwórzcie razem z dziećmi nowy plan dnia, w którym znajdzie się miejsce na zabawę, aktywność fizyczną, obowiązki i odpoczynek.
 11. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z lękiem, jaki wywołuje w nim epidemia, a Ty nie wiesz jak mu pomóc, poszukaj pomocy.
 12. Dzieci mogą zwyczajnie nie być zainteresowane sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym, co się dzieje. Jeśli Twoje dziecko nie chce rozmawiać, uszanuj jego decyzję, ale zapewnij o swojej dostępności, jeśli będzie takiej rozmowy potrzebować.

 

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo książeczkę dla najmłodszych dzieci o wirusie i emocjach, jakie się w związku z nim pojawiają:

https://tiny.pl/tzmbs

 

Jeśli są Państwo zainteresowani tematem wspierania dziecka w przezywaniu trudnych emocji, zachęcam do obejrzenia materiałów filmowych znajdujących się pod poniższymi linkami:

https://tiny.pl/tzmbb

https://tiny.pl/tzmb6

 

 

Maria Zych

psychologKomentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3